11.–18. 8. 2018

Anglický kemp

Letošní ročník Fulhausu přináší novinky i ve výuce angličtiny! Jedním z cílů Fulhausu je zprostředkovat neformální prostředí, ve kterém účastníci konverzují s lektory přirozeně při různých aktivitách nebo u jídla. Kromě toho jsme připravili několik dalších možností výuky.

Pokud se účastníci přihlásí na dopolední sporty, bude součástí i angličtina. Rodilý mluvčí vysvětlí nejen pravidla hry, ale bude čas i na diskusi nad hodnotami, které jsou pro sportovce důležité. Otevřeme témata jako fair play, vytrvalost nebo trpělivost.

Další možností výuky angličtiny bude CZENGLISH. Tato výuka, která je připravena pro všechny účastníky zároveň, bude probíhat ve skupinách. Zahraniční lektoři budou učit angličtinu a účastníci se naopak pokusí učit lektory česky. Tento model výuky tak odbourá vzájemné bariéry a přinese i spoustu legrace.

Pro ty, kteří chtějí jít v angličtině více do hloubky, je připraven odpolední workshop. Zde je možné po přihlášení domluvit konkrétní témata, která chcete s rodilým mluvčím diskutovat.

Představujeme vám první tři lektory a další budou postupně přibývat!.

My name is Matt Fergusson and I am from Atlanta, Georgia, USA. I am currently living in Prague where I teach English. I have been coming to work on camps in Czech Republic since 2008 and working in Český Těšín since 2011. I have a degree in business management and a master in education. I own and run a non-profit business based in Alabama which allows me to travel the world. I have traveled to many places over the last few years including Belarus, Ukraine, Ireland, Turkey, Guatemala and many other countries in the EU. I love dogs and enjoy long romantic walks on the beach at sunset.

From catching bad guys I mean… facilitating camps around the world to living undercover um… encouraging kids in small town Texas, I have been working with young people and the young at heart for 20+ years, well… let’s just say, a while. Before moving to Prague in 2015, I was a secret agent, er… teacher in Amman, Jordan. I love learning about new cultures & helping people succeed in their goals, taking long walks on the beach at sunset & saving babies from burning buildings…oh & ice cream. I love ice cream. My name is Erin. Erin Amos. And I change lives er save the world um fight for justice how about we say… I teach.

Hello, everyone! My name is Michael Obar, and I am looking forward to joining you all for my very first time with Fulhaus this year! My first time to Czechia was in 2009, and I have come here every year since then to teach English, lead worship, and show people the love of Jesus! I currently live in Phoenix (Arizona), where I like to play music, go hiking, shoot photography, do graphic design, and write. I lived in Colorado for 16 years, half of the time in the mountains where I worked for a mountain resort. My first two winters, I would snowboard to work because I could! I had been doing graphic design for many years before living there, but it was in the mountains where I learned the most about photography. See you all this summer!